KOAKSİYEL KABLO

Koaksiyel Kablo data, ses ve görüntü gibi radyo frekanlasları iletiminde kullanılan bir kablo türüdür. Koaksiyel kablolar iletken, yalıtkan, örgü ve kılıf katmanlarından meydana gelmektedir. Bu kablolara Coaxiel veya Televizyon kabloları da denmektedir.

Koaksiyel kablonun merkezinde iletken tel bulunmak, bu iletken tel yoğunlukla Bakır olarak tercih edilmektedir. Alternatif olarak Bakır Kaplı Çelik (CCS), Bakır Kaplı Prinç (CCB) ve Bakır Kaplı Alüminyum (CCA) teller kullanılabilmektedir. Kullanılan iletken tel çapı ve iletkenlik değeri önemlidir. İletken etrafına fiziksel olarak PE ve PTPE gibi yalıtkanlar kaplanmaktadır. Yalıtkan dışına dış iletken olarak adlandırılan örgü sistemi bulunmaktadır. Bu örgü genel olarak Bakır, Alüminyum ve Bakır Kaplı Alüminyum tellerle paraziti engellemek amacı ile yapılmaktadır. En son katman olan kılıf katmanı genel olarak PVC malzemeden yapılmaktadır.

Koaksiyel kablolar 75ohm ve 50ohm değerlerde üretilmekte ve Empedans, Dalga Boyu, Zayıflama ve Frekans değerleri kalite açısından önem taşımaktadır.

Yaygın olarak kullanılan Koaksiye kablolar RG-6, RG-11 ve RG-59 olmakla birlikte RG-174, RG-8, RG-58, RG-213 ve CCTV kablolarıdır.

    ÜRÜN RESİMLERİ