Çin’de Şehirler Arası ve Şehir İçi Ulaşım

ÇİN’DE ŞEHİRLER ARASI ULAŞIM

Çin’de Havayolu ile Ulaşım

Çin ülke içi havayolu taşımacılığı 45 kadar havayolu firması tarafından gerçekleştirilmektedir. Çin ülkesinin geniş coğrafi yapısı nedeni ile havayolu taşımacılığı gayet gelişmiş bir düzeydedir.

Şanghay, Pekin, Guangzhou gibi büyük şehirlere günlük bir çok sefer düzenlenmekle birlikte, diğer küçük şehirlere de günlük en az birer sefer düzenlenmektedir. Çin içi uçuş süreleri gidilecek şehre göre 6 saat gibi uzun bir süre alabilmektedir. Örneğin; Sanghay – Pekin 2 saat 30 dakika, Pekin – Guangzhou 3 saat 15 dakika, Guangzhou – Sanghay 2 saat 30 dakika, Sanghay – Urumçi 5 saat 30 dakika sürmektedir.

Çin içi uçak bilet fiyatlari erken alınması durumunda 100 – 300TL arasında değişkenlik gösterir, uçuş günü alınması durumunda ise fiyatlar önemli oranda artabilmektedir. Bilet alırken ve uçuş sırasında pasaportunuzun yanınızda olması gereklidir.

Uçuşlarda verilen ikramlar temiz ve güvenli olmakla birlikte Çin’e özgüdür.

Uçak biletleri yaygın olarak bulunan satış acentelerinden alınabildiği gibi ekonomik olabilen ve adrese teslimat yapabilen Ctrip (İngilizce) adli websitesinden de alınabilir.

Çin’de Demiryolu ile Ulaşım

Çok kalabalık bir ülke olan Çin’de yolcu taşımacılığı çok büyük oranda demiryolu ile yapılmaktadır. Hemen hemen her eyalete ve orta büyüklükteki tüm şehirlere demiryolu ile ulaşmak mümkündür. Çin demiryolları dünyanın en gelişmis demiryollarından birisidir.

Çin’deki demiryolları fiyat ve hız olarak çeşitli alternatiflere sahiptir. Çin’deki Tren seferleri G, D, Z, T ve K gibi kodlara sahiptir. G kodlu trenler 300 – 350km hızlara erişebilmekte ve en pahalı tren seferleridir. Sanghay – Pekin arası G kodlu trenle gidiş süresi 5 saat 20 dakika ve 150 – 250TL arasındadır. G kodlu trenlerle 1 saatlik bir yolculuk ortalama olarak 50TL civarındadır. D kodlu trenler 200 – 250km hızlara erişebilmektedir ve fiyatları G kodlu trenlerden ortalama olarak %20 daha ucuzdur. Z, T ve K kodlu trenler yavaş trenler olmakla birlikte şehirler arası yolculuklar için önerilmez.

Tren yolculuklarında ve bilet alırken pasaportunuzun yanınızda bulundurulması gereklidir. Tren biletlerini çok yaygın olmayan satış ofislerinden ve tren istasyonu gişelerinden alınabilmektedir. İnternet üzerinden temini Huoche.com (Çince) websitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Çin’de Karayolu ile Ulaşım

Çin’de karayolu ile ulaşım yoğunlukla yakın şehirler arasında gerçekleşmekte fakat hemen hemen tüm şehirlere otobüslerle aktarmalı yada direkt olarak yolculuk etmek mümkündür.

Otobüs yolculukları genellikle 1 – 3 saatlik kısa mesafelerde tercih edilebilmektedir. Uzun mesafeler için tavsiye edilmemektedir. Şehirler arası ulaşım için ticari taksiler kısa mesaferlerde tercih edilebilmektedir.

Çin’de şehirler arası otobüs bilet fiyatları 1 saatlik yolculuk için ortalama olarak 10 – 15TL civarındadır. Biletler genellikle yolculuk öncesi otobüs terminallerinden alınmaktadır.

Çin’de Denizyolu ile Ulaşım

Çin’de denizyolu taşımacılıği turist gezileri haricinde tercih edilmemektedir.

ÇİN’DE ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Çin’de Taksi ile Ulaşım

Taksiler Çin’de şehir içi ulaşım için kullanılan en yoğun araçlardır. Çin’deki taksimetre ücretleri nispeten ucuz olmakla birlikte, gidilen uzaklık üzerinden, gece ve gündüz olarak fiyatlandırılmaktadır. Küçük kentlerde taksilerdeki denetimin az olması nedeni ile taksiciler genellikle taksimetre açmak istemezler ve yüksek ücret alınması yaygın bir durumdur. Çin’de taksimetrenin açılması ile birlikte yazılmaya başlayan fiş, siz inene kadar geçen süreyi, uzunluğu ve taksi bilgilerini barındırır. Herhangi bir unutkanlık ve rahatsızlık durumunda fiş önemli olmaktadır. Çin’deki taksicilerin hemen hemen hepsi yabacı dil bilmediklerinden dolayı, gideceğiniz adresin Çin’ce olarak yazılmış olması önemlidir. Çin’de ortalama 5km’lik bir yol 5-7TL civarında tutmaktadır.

Çin’de Metro ile Ulaşım

Metro sistemi Sanghay, Pekin, Guangzhou, Tianjin ve Shenzhen gibi büyük şehirlerde yoğun ve yaygın olarak hizmet vermektedirler. Örneğin Sanghay’da 11 farklı metro hattı, her metro hattında ortalama 30 durak ve her bir hatta ortalama 4dk’da bir metro seferi düzenlenmektedir. Metrolar, trafiğin yoğun oladuğu saatlerde, taksi bulmanın zor olduğu zamanlarda, gidilecek mesafenin uzak olduğu durumlarda ekonomik bir tercihtir. Metro biletleri 0.5 – 2TL arasında mesafeye göre hesaplanmakta ve bilet alırken inilecek istasyonun belirtilmesi gerekmektedir. Metrolarda durak isimleri İngilizce olarak da belirtilmekte ve İngilizce anonslar yapılmaktadır. (Çeşitli sitelerde Çin Metrosu diye yer alan videolar Japonya Metrosuna aittir)

Çin’de Otobüs ile Ulaşım

Çin’de şehir içi otobüs seferleri de çok yaygın ve yoğun olarak yapılmaktadır. Numaralarla belirlenmiş seferler belirli hatlar üzerinde çalışırlar. Otobüslerde nakit para ve biletler kullanılabilmektedir. Ücretler metrolara oranla daha ucuzdur. Metro seferlerinin yapılmadığı güzegahlarda tercih edilebilirler.

Bu yazı DijitalPort.com tarafından yazılmıştır.

Çin Hakkında Genel Bilgiler