Çin’de Nerede Kalınır

Çin’de oteller yüksek (uluslararası), orta (turistik) ve düşük (yerel) kalite olmak üzere üç gruba ayrılır.

Yüksek kaliteli oteller uluslararası zincir otellerden ve Çin’li lüks zincir otellerden oluşmaktadır. Bu oteller sahip oldukları olanaklar ve hizmetler açısından uluslararası standartları yakalamış durumdadır. Çin’deki otellerin Batı’daki otellerden pekte farklı olmadıkları söylenebilir. Özellikle yoğun talep (fuar & tatil) dönemlerinde otel rezervasyonunun yapılması gereklidir. Otellerin gecelik fiyatları 250 – 750TL arasında değişiklik göstermektedir.

Orta kalite oteller genellikle turistlere hizmet vermekle birlikte işadamlarına da ekonomik bir alternatif oluştururlar. Bu oteller güvenle kalınabilecek, temiz oteller olmakla birlikte hizmet standartları, personel kalitesi ve sahip oldukları olanaklar nispeten azdır. Kahvaltı ve Internet bağlantısı hemen hemen tüm otellerde mevcuttur. Otellerin gecelik oda fiyatları 100 – 250TL arasındadır.

Düşük kalite oteller daha ziyade motel niteliğinde olmakla birlikte müşteri kitlesini Çinliler oluşturmaktadır. Kahvaltı seçenekleri olmamakla birlikte, internet bağlantısı çoğunda mevcuttur.

Çin’deki otellerde ücretlendirme oda başı olarak belirlenmektedir. Tek kişilik ve Çift kişilik oda fiyatları arasında pek fazla bir fiyat farkı söz konusu değildir. Tek kişilik odada iki kişi de kalabilmektedir.

Otellerin sundukları kahvaltılar kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Meyve, Salata, Unlu Mamüller ve İçecekler Türk damak tadına uygundur.

Yüksek kaliteli otellerin Havaalanı ve Fuar servisleri genellikle mevcuttur. Orta kaliteli oteller ise genellikle günlük turistik turlar düzenlemektedirler.

Çin’de özellikle büyük şehirlerde otelin bulunduğu konum dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı olmaktadır.

Çin’li çalışanların bahşiş beklentileri günden güne artmakla birlikte pek yoktur.

Çin’deki otellerin rezervasyon, fiyat, lokasyon ve fotoğrafları için Ctrip.com (İngilizce) websitesinden yararlanılabilir.

Bu yazı DijitalPort.com tarafından yazılmıştır.

Çin Hakkında Genel Bilgiler