KABLO

Kablo, elektrik akımı iletiminde kullanılan bir veya daha fazla metalik tellerin yalıtkan bir madde ile kaplanarak oluşturulan iletkenlerdir. Kablolar temel olarak iletken ve yalıtkan bölümlerden oluşmakla birlikte, günümüz teknolojisi ve kabloların yaygın kullanım alanına sahip olması ile çok çeşitli/katmanlı yapılar ortaya çıkarmıştır.

Bakır, Alüminyum, Çelik ve bunlardan türetilmiş metalik teller kablo iletkenleri olarak kullanılmaktadır, bu iletkenler tek, çoklu veya örülmüş olarak uygulanabilmektedir. Akım taşıyabilme özellikleri bakıkımından alüminyum kabloların bakıra nispeten 1/2 çap daha büyük olmasını gerektirir, dolayısıyla yer problemi olan yerlerde bakır kablolar tercih edilmektedir. Alüminyum kablolar ise düşük ağırlık özelliği sayesinde havadaki hatlarda tercih edilmektedir. Kabloların daha güçlü olması için ise çelik tel örgüler kullanılmaktadır.

Kablolar uygulama alanları bakımından yoğunlukla inşaat ve tüketici elektroniği sektöründe kullanılmaktala birlikte; yeraltı kabloları, hava kabloları, alçak gerilim kabloları ve koaksiyel kablolar en çok üretilen kablolar arasındadır. Günümüzde onlarca farklı kablo tipi ve yüzlerce farklı kablo yapısı mevcuttur.

    KABLOLAR


     

    KOAKSİYEL KABLO

    Koaksiyel Kablo data, ses ve görüntü gibi radyo frekanlasları iletiminde kullanılan bir kablo türüdür. Koaksiyel kablolar iletken, yalıtkan, örgü ve kılıf katmanlarından meydana gelmektedir. Bu kablolara Coaxiel veya Televizyon kabloları da denmektedir.

    devamı »