CAM ELYAF

Cam Elyaf, eritilmiş camdan üretilen telciklerin (cam elyaf ipliği) çeşitli yöntemlerle dokunması veya dokumadan üretilen ara malzemelerdir. Cam elyafların hafif, son derece sağlam ve düşük iletkenlik özelliklerine sahip oluşu nedeni ile günümüzde çok geniş alanda kullanılmaktadırlar. Cam Elyaf; Fiberglass ve Fibreglass olarak da bilinmektedir.

Cam iplikler, eritilmiş cam’ın 5-50 mikron çapındaki deliklerden akıtılıp katılaştırılması yöntemi ile üretilmekte olup, E-Glass (5-25 mikron), S-Glass (9 Mikron), C-Glass (7-11 mikron) gibi çeşitli türler elde edilmektedir. Cam elyaf yaygın olarak Yalıtım ve Dokuma ürünlerinde kullanılmakla birlikte bir cok plastik, seramik ve kompozit ürünlerde güçlendirici olarak kullanılır.

Cam elyaflar yaygın olarak İnsaat, Otomotiv, Gemi, Uçak, Boru, Tank ve Telekomunikasyon sektörlerinde kullanılmakla birlikte, sörf tahtaları, planör, sürat tekneleri, araba gövdeleri, bisiklet, rüzgar pervaneleri için gerekli olan hafif ve güçlü ara malzeme ihtiyacını karşılamaktadır.

    CAM ELYAFLAR


     

    CAM ELYAF BANT

    Cam Elyaf Bant, cam liflerinden elde edilmiş ipliklerle dokunmuş ürünlerdir. Cam Elyaf bantlar dokuma sıklığına göre bir çok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Cam Elyaf bantlara en önemli özelliği nedeni ile Yanmaz Bant da denilmektedir.

    devamı »