BAKIR & ALÜMİNYUM TEL

Bakır ve Alüminyum teller kablolama gereksinimin duyulduğu tüm durumlarda yaygın ve yoğun olarak kullanılan 0.10mm – 12mm arasındaki çaplara sahip metal iletkenlerdir. Bakır ve Alüminyum’un sahip oldukları iletkenlik özellikleri doğrultusunda yaygın kullanım alanına sahip teller; günümüz teknolojisi ile yeni ve alternatif yapılara da sahip olmaktadırlar.

Bakır teller, yüksek iletkenlik özelliği sayesinde daha çok elektriksel kablolama yöntemlerinde tercih edilmektedir. Binaların elektrik tesisatları ve kablo iletkenleri bakır teller icin en önemli iki endüstri olmuştur. Bakır’ın sahip olduğu gerilme direnci ise bakır tellerin yapı endüstrisinde kullanılması için diğer önemli bir özelliktir.

Alüminyum teller yoğun olarak evlerde, enerji ağlarında ve uçaklarda kullanılmaktadır. Alüminyum bakır’a kıyasla çok daha iyi bir ağırlık oranı sunmakla birlikte önemli bir maliyet avantajı sunmaktadır.

Bakır ve Alüminyum teller çeşitli uygulamalar için kalaylı, emayeli ve farklı elementlerle sunulmaktadır.

Alüminyum’un bakır’a oranla sahip olduğu fiyat ve ağırlık avantajı günümüz teknolojisi ile alüminyum tellerin bakır tellerin kullanıldığı alanlarda kullanılabilmesi için çesitli yöntemler uygulanmaktadır. Bu anlamda en başarılı yöntem olan bakır kaplama, kendine önemli bir sektör edinmektedir.

Bakır kaplanmış alüminyum teller, günümüzde hızla kullanım alanı bularak, bakır tellerin kullanım alanlarında başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Alüminyum Kaplama işlemi Elektrolitik ve Klasik olarak iki şekilde yapılmakta ve istenilen iletkenlik özelliklerine göre tercih edilmektedir. Klasik kaplama yönteminde alüminyum tel bakır folyo ile kaplanmakta ve talebe gore istenilen çaplara indirgenmektedir. Elektrolitik kaplama ise alüminyum tel bakır çözeltiye tabii tutulmaktadır.

    BAKIR & ALÜMİNYUM TELLER


     

    BAKIR KAPLI ALÜMİNYUM TEL (CCA)

    Bakır Kaplı Alüminyum Tel, mekanik olarak Bakır Folyo'nun Alüminyum tel üzerine kaplanması ve daha sonrasında istenilen çaplara haddelenerek indirgenmesi ile üretilen elektrik iletkendir. Bakır Kaplı Alüminyum tel ismini üretim şeklinden alır ve yaygın olarak CCA (Copper Clad Aluminium) veya CCAW...

    devamı »