BAKIR KAPLI ALÜMİNYUM TEL (CCA)

Bakır Kaplı Alüminyum Tel, mekanik olarak Bakır Folyo’nun Alüminyum tel üzerine kaplanması ve daha sonrasında istenilen çaplara haddelenerek indirgenmesi ile üretilen elektrik iletkendir. Bakır Kaplı Alüminyum tel ismini üretim şeklinden alır ve yaygın olarak CCA (Copper Clad Aluminium) veya CCAW (Copper Clad Aluminium Wire) olarak bilinir.

İletken olarak başlıca kullanım amacı ağırlık gereksinimlerini karşılamaktır. Yoğunlukla Ses İletim kablolarında (Kulaklık, Hoparlör), Yüksek frekanslı Koaksiyel kablolarda (RF, RG, CATV, CCTV), Kontrol Kabloları, Data Kabloları ve Güç kablolarında iletken olarak Bakır tel veya Alüminyum tel yerine kullanılmaktadır.

Bakır Kaplı Alüminyum tel Saf Bakır telden %40 daha hafif, elektrik iletkenliği ise Saf Alüminyum telden daha yüksektir. Kopma direnci Alüminyum telden daha yüksek olmakla birlikte oksitlenme ömrü Alüminyum tellere oranla daha yüksektir.

Bakır Kaplı Alüminyum teller hacimce %10 ve %15 saf bakır içerecek şekilde üretilmektedir. 0.10mm – 8.00mm çapları arasında üretimi mevcuttur. Koaksiyel kabloların örmelerinde yoğunlukla 0.12mm – 0.15mm çaplarda CCA tel kullanılır, iletken olarak ise 0.15mm – 2.05mm çaplı CCA teller kullanılmaktadır.